ARES Commander 2018’deki Kullanılabilirlik İyileştirmeleri

Bu yazı, ARES Commander’ı kullanırken klavyeniz ve farenizdeki bazı kısayolların ve kullanılabilirlik iyileştirmelerinin farkında olmanız ve çalışmalarınıza hız kazandırmanız amacıyla hazırlanmıştır. Yazının başında, öğeleri adım adım hareket ettirmeyi, SHIFT tuşunu ve okları nasıl birlikte kullanabileceğimizi göreceğiz. Shift tuş kombinasyonunu kullanarak seçtiğimiz nesneyi taşıyabilir, yalnızca bir nesneyi seçebilir ya da bir kerede birden fazla öğe ile işlem yapabiliriz.


ARES Commander 2018’deki Kullanılabilirlik İyileştirmeleri

Sadece bir eleman grubunu seçerek, adım adım hareket ettirmek için SHIFT tuşunu ve okları birleştirebiliyoruz. ARES Commander, seçili nesnelerin aktif katmana Kopyalanma ya da Taşınma işlemlerine izin verir. Örneğin, aktif bir katmanı ele alalım, diğer öğeler ise bir diğer katmana ait olarak düşünelim. Kopyalama ve Kesme işlemlerinde nesneleri aktif katmana kopyalayabilir veya taşıyabilirsiniz. Öğeyi kopyalamak için Ctrl+ C komutunu kullanabilirsiniz. Enter tuşuna bastıktan sonra Ctrl + V komutu ile yapıştırabilirsiniz. Varsayılan olarak, orijinal katmana kopyalanırlar, ancak oku aşağı doğru hareket ettirirseniz, “Aktif Katman” seçeneğini belirleyebilirsiniz. Yapıştırılan öğelerin orijinal katmanda değil, etkin katmanda olduğunu unutmayın. Aynı durum seçenekler arasında aktif katmandayken Kes ve Yapıştır komutu ile de yapılabilir. Farklı katmanlara ait olan elemanları “L” ile seçebilirsiniz.

Faredeki tekerlek aracı şu anda 8 fonksiyon arasında seçim yapabilmemize, fonksiyonları kişiselleştirmemize ayrıca 4 seçeneği değiştirmemize izin veriyor. Böylece, fareyi her yönde hareket ettirerek, belirli bir komutu aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlevleri Fare İşaretleri Komutuyla görünümden değiştirilebilirsiniz. 4 ya da 8 hareketli komut sekmesini ayarlayabileceğinizi unutmayın.

Burada, farklı fare pozisyonlarını görebiliriz, örneğin, sola doğru hareket edersek dikdörtgen komutuna gireriz. Şimdi, sağ fare tuşuna basılı tutup fareyi sola doğru hareket ettiriyoruz. Ve artık, dikdörtgen komutu ile bir dikdörtgen çizmeye hazırız.


ARES Commander araçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, yazılım tarafından sunulan kapsamlı YARDIM seçeneklerini ziyaret edebilirsiniz. ARES Commander ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz info@datakey.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.