Kaspersky Mobile Device Management Özellikleri

Mobil güvenlik…

Kaspersky Lab, 2016 yılında 8,5 milyondan fazla kötü amaçlı mobil saldırıyı algıladı. 2016 yılında Android tabanlı cihazlara yönelik saldırılar dört katına çıkarken çoğu zaman yanlış bir şekilde “daha güvenli” olarak algılanan iOS, iki kat kötü amaçlı yazılım artışı gördü.

Mobil fidye yazılımları ise 2017 yılının ilk aylarında üç kat arttı…

Kaspersky Mobile Device Management Özellikleri

Mobil kötü amaçlı yazılımdan koruma

Kaspersky Lab, geleneksel imza tabanlı koruma ve bulgusal analizi Kaspersky Security Network’ün (KSN) bulut destekli tehdit istihbaratı ile bir arada kullanarak en son mobil tehditlere karşı çok katmanlı, gerçek zamanlı koruma sunar. İsteğe bağlı veya planlı tarama ve Over the Air (OTA) güncellemeleri, tüm cihazlarda en yeni güvenliğin kurulu olmasını sağlar.

Web koruması

Android cihazlar için Chrome tabanlı tarayıcılar ve iOS ve Windows 10 Mobile için Kaspersky Safe Browser ile güvenli mobil gezinme. Web siteler açılmadan önce kontrol edilir ve kimlik avı veya kötü amaçlı yazılıma hizmet eden sayfalar engellenir. Sosyal medya, kumar siteleri, perakende satış siteleri, yetişkin içerikli siteler ve proxy sunucular gibi kurumsal kullanım ilkelerine uymayan sitelere erişimi engelleyerek çalışan üretkenliğine destek olun.

Çağrı ve SMS filtreleme

Çağrı ve SMS filtreleme özellikleriyle kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini artırırken istenmeyen çağrıların ve mesajların sayısını azaltın.

Rooting jailbreak koruması

Kök erişim özelliğine sahip kötü amaçlı mobil yazılımlar en az 2011 yılından bu yana mevcut ve siber suçlular arasında çok popüler. Bu siber suçlular “süper kullanıcılar” olarak cihazların kontrolünü ele geçirerek kötü amaçlı görevler gerçekleştirir veya verileri değiştirir. Cihazlarda jailbreak veya rooting denemesi yapan son kullanıcılar güvenlikten ödün vererek cihazları bu açıklara maruz bırakır. Kaspersky Security for Mobile, yöneticilerin aşağıdakileri yaparak riskleri hafifletmesi sağlar:

 • Rooting veya jailbreak uygulanan cihazdaki kurumsal verilere ve uygulamalara erişimi engelleme.
 • Tehlikedeki cihazlarda tüm kurumsal verileri veya verilerin tamamını silme.

Hırsızlığa karşı koruma özellikleri

Çalınmış veya kaybolmuş cihazlar hassas verileri risk altında bırakır. Bu nedenle Kaspersky Security for Mobile’da hırsızlığa karşı birden fazla koruma bulunmaktadır ve hepsi de uzaktan çalıştırılabilir:

 • Kaybolan cihazı kilitleme/Bulunan cihazın kilidini açma
 • Kurumsal verileri silme veya fabrika ayarlarına döndürme
 • Cihazın konumunu harita üzerinde belirleme
 • Cihazda sesli bir alarm çalma
 • Yetkisiz kullanıcıların gizlice fotoğrafını çekme
 • SIM kartın değiştirilmesi halinde cihazın yeni numarasını alma

Google Firebase Cloud Messaging (FCM) ve Apple Push Notifications (APN’ler), bu platformlardaki cihazların hırsızlığa karşı koruma komutlarını hızlıca almasına yardımcı olur.

Mobil Uygulama Yönetimi (MAM)

Etkili bir Bring Your Own Device (BYOD) uygulaması, çalışana ait olan cihazlarda bulunan uygulamalar üzerinde (bu uygulamaların nasıl kullanıldığı da dahil olmak üzere) uygun bir kontrol gerektirir. Kaspersky Lab’in kontrol araçları, uygulamaları konteynerlerde “paketleyerek” işletme verilerini ve kişisel verileri birbirinden ayırır.

 • Konteynerleştirme ve Hassas Veri Koruması
 • Seçmeli Silme

Bir çalışan başka bir şirkete geçtiğinde, çalışanın hassas verilerinizi beraberinde götürmediğinden emin olun: Uzaktan silme özellikleri; fotoğraflar, çalma listeleri, kişi listesi ve kişisel ayarlar gibi kişisel içeriği silmeden bir BYOD cihazında bulunan tüm kurumsal konteyneri silmenize olanak tanır.

Uygulama Denetimi

Kurumsal sistemler ve verilere erişimi olan cihazlarda hangi uygulamaların başlatılacağını veya kurulacağını kontrol edin. Yapılandırması kolay araçlar, uygulama indirmeyi yalnızca yetkili cihazlarla sınırlandırmayı veya beyaz liste ya da kara liste kullanılarak engellenen uygulamaların listesinin oluşturulmasını kolaylaştırır. Uyumluluk kontrolü, yöneticilerin uyumlu olmayan cihazların erişimini sınırlandırmalarını ve hırsızlığa karşı koruma özelliklerini otomatik olarak uygulamalarını sağlar.

Mobil Cihaz Yönetimi (MDM)

Zamandan tasarruf edin ve birleşik mobil güvenlik ilkelerini kolayca uygulayın: Kaspersky Security for Mobile, her bir platformun MDM işlevlerini yönetmek için tek bir arabirim kullanır.

 • MDM desteği
 • İş profilleri

Basitleştirilmiş mobilite yetkilendirmesi ve yönetimi

Mobil yönetim karmaşıklığını azaltın ve güvenlik ve yönetim görevlerini aşağıdakiler gibi teknolojilerle kolaylaştırın:

Dağıtım kolaylığı

Kaspersky Security for Mobile, Over the Air (OTA) sağlamayı kullanmadan önce mobil uç nokta güvenliğini özelleştirmenize olanak tanıyarak Google Play, App Store veya Self-Service Portal (SSP) üzerinden her bir çalışanın cihazına güvenlik aracısı sunar. E-posta veya SMS mesajı olarak her bir mobil cihaza bağlantı veya QR kodu göndermeniz yeterli; cihaz, dağıtım sonrasında otomatik olarak Kaspersky Security Center’a bağlanır.

Self Servis Portal

Kaspersky Security for Mobile, BT yöneticilerinin üzerindeki yükü hafifletmek amacıyla mobil kullanıcıların kullanıcı adı ve parola girdikten sonra kendi temel yönetim görevlerini gerçekleştirebileceği bir Self Servis Portal içerir. Self Servis Portal, yeni bir cihaz bağlamak isteyen kullanıcıyı işlem sırasında yönlendirir ve gerekli cihazın korunmasını ve kontrol edilmesini sağlar. Portal ayrıca kullanıcılara önemli hırsızlığa karşı koruma özelliklerine erişim de sunabilir: Kullanıcılar bir BT yöneticisinden istekte bulunmak zorunda kalmadan kaybolan cihazlarını kilitleyebilir, verileri silebilir ve cihazlarını bulabilir

Tüm cihazlar için merkezi yönetim

Kaspersky Security for Mobile, tüm mobil uç noktaları için tek bir yönetim konsolu olan Kaspersky Security Center veya Kaspersky Endpoint Security Cloud üzerinden yönetilir. Aynı araç, “tek pencereli” konsolun kullanışlılığı sayesinde dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, sunucular, sanal makineler ve daha fazlasının yanı sıra mobil cihazların güvenliğinin yönetilmesi için kullanılır. Bu düzeyde bir entegrasyon, Kaspersky Lab’in uç nokta güvenliği teknolojilerinin şirket bünyesinde, aynı kod tabanıyla geliştirilmesi sayesinde mümkün olmuştur.

Yönetim esnekliği

Rol Tabanlı Erişim Kontrolü* büyük bir ağa sahip kuruluşların güvenlik yönetimi sorumluluklarını birçok yönetici arasında paylaştırmasına olanak sağlar. Örneğin bir yöneticiyi uç noktaları ve mobil cihazların güvenliğini kontrol ve yönetme sorumluluğuyla görevlendirirken bir başka yöneticiyi tüm sanal makinelerin güvenliğiyle ilgilenmek üzere atayabilirsiniz.

Kaspersky Security Center konsolu, her bir yöneticinin yalnızca kendi sorumluluklarıyla ilgili araçlara ve bilgilere erişebileceği şekilde kolayca özelleştirilebilir. Yöneticiler, tehditler veya değişikliklerle ilgili kullanıcı bildirimlerini de yönetebilirler. Web konsoluysa herhangi bir çevrimiçi konumdan cihaz yönetimi ve güvenliğinin yanı sıra diğer uç noktaların güvenliğini sağlar.

*Rol Tabanlı Erişim Kontrolü (RBAC) yalnızca Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced ve Kaspersky Total Security for Business ürünlerinde bulunur.

Çoklu platform desteği

Android, iOS ve Windows 10 Mobile desteği sayesinde en popüler akıllı telefon ve tabletleri tek yönetim konsolumuzdan koruyabilir ve yönetebilirsiniz.