Ares Commander CAD’deki Bir Bloğun Referans Noktasını Yeniden Tanımlama

Ares Commander CAD’deki Bir Bloğun Referans Noktasını Yeniden Tanımlama

Bu videoda bir CAD bloğunun referans noktasını, patlatmadan veya düzenlemenize gerek kalmadan nasıl yeniden tanımlayacağınızı keşfedin. Bu yöntem, sadece bir sonraki bloğun referansı için değil, aynı bloğun önceki tüm eklemeleri için de geçerlidir. Videoyu -altyazı seçeneklerinden ayarlayarak- Türkçe olarak izleyebilirsiniz.

ARES Commander, bir bloğu kopyalarken ihtiyacınız olan referans noktasını bloğu “edit”lemenize gerek kalmadan RedifineBasePoint komutuyla değiştirmenize olanak sağlar.

Örneğin gösterilen açıklığa, bir cıvata bloğu eklemek istediğimizde öncelikle “BLOK EKLE” komutuna girerek cıvatayı çağırıyoruz. Ardından çizimde hangi pozisyonda olduğunu belirliyoruz. Tamam’a bastıktan sonra, bloğu yerleştirmeye hazırız.

Ancak bazı durumlarda kopyalamak istediğimiz bloğun referansı, kopyalamak istediğimiz yüzeyin referansı ile uyumlu olmayabilir. Bu durumda, bu basit işlemi ancak birkaç hamlede yapabiliriz.

C:\Users\DestekUser1\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\2018-05-11_14-47-23.jpg

Örneğin, bir bloğu kopyalarken önce yerleştirmek ardından da doğru konuma taşıma gereği duyulur. Bu durumda her bir cıvata için bu yöntemi uygulamanız gerekir. Ne yazık ki, çiziminiz fazla sayıda cıvata içeriyorsa, bu yöntem zaman kaybetmenize ve hata yapmanıza neden olabilir. Bu durumda geliştirilebilecek en iyi strateji, bloğun referans ekleme noktasını değiştirmek ve yeni eklenecek cıvatalar için zamandan kazanmaktır.

RedifineBasePoint komutunu kullanarak bu durumu kontrolünüz altına alabilirsiniz.

  • Bloğu seçip ardından istediğiniz yeni ekleme noktasını belirtiniz.

Yeni belirlediğiniz ekleme noktası sadece önceden çizilmiş olan cıvatada değil, bloğun içinde de değişecektir. Böylece, blokta “edit” yapmaya gerek olmadan, ekleme noktasını değiştirebilirsiniz.

Öte yandan, ARES Commander’ın “Xtratools” sekmesinin altında bulabileceğiniz “Blok” komutları ile bloklar üzerinde düzenleme ve çalışmalar yapmanız için birçok araç sunulduğunu unutmayınız;

  • blok boyutlandırma,
  • blok değiştirme,
  • referans değiştirme vb…

ARES Commander’ın özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, sağ üstteki düğmeyi kullanarak veya F1 tuşuna basarak YARDIM’ı ziyaret edebilirsiniz.

ARES Commander ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz info@datakey.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.