Yedekleme Nedir? Backup Nedir?

Sunucu Yedekleme Nedir ? 

 

Veri yedeklemesi (Backup İşlemi), bir işletme ya da kişi için büyük önem arz eder, depolayacağımız verinin önemi ve hangi aralıklarla ve hangi yöntemlerle yedekleneceği senaryoları titizlikle düşünülmelidir.

Bir işletmede kullanılan ve sürekli depolanma ve yedekleme gerektiren veriler bulunur; veritabanları, çizimler, dökümanlar, videolar, mailler, program dosyaları, resimler ve önem arz eden tüm bilgilerin yedeklenmesi gereklidir.

Veri yedeklemesindeki artış zamanla depolama alanı ve depolama yaptığınız donanımlarla ilgili düzenlemeler ve geliştirmeler yapmamızı gerektirecektir, upgrade işlemleri ve depolama aygıtlarındaki yapacağımız değişiklikler önceden planlanmalıdır.

 

Bilgisayardan Nasıl Yedek Alınır ?

Artan ya da azalan veri bütünlerinin gözlemlenmesi de büyük önem taşır, yedekleme yazılımları bunu sizin yerinize raporlar ve felaket anlarında size mail yolu ile bilgilendirme yapabilir, felaket durumlarını önceden haber verebilirler.

Bilgisayar virüsleri, hırsızlıklar, yangın, sel ve fırtına gibi doğal afetler sonrası yedekleme yapıları daha da önem kazanmıştır. Günümüzde yedekleme verilerinin olduğu lokasyon dışına yedeklemeler yapılarak bu tip sorunların önüne geçilmiştir (Acronis Cloud Backup).

Yedek almama ya da yanlış yedek alma senaryoları işletme için büyük iş kayıplarına ve zaman kaybına yol açacaktır. Yedekleme üniteleri veya yazılımları şirketlerin en önemli ve en gerekli demirbaşı olmalıdır.

Yedek aldıktan sonra geri dönüş işlemlerinin iyi planlanması gerekmektedir. Alınan her doğru yedek ileriye doğru yapılmış bir yatırım olarak size geri dönecektir.

Eskiden teyp kasetlerine, makaralı bantlara ve DLT ünitelere alınan yedeklemeler, günümüzde kendini daha ileri teknolojilere bırakmıştır.

Dosya Yedeği Nasıl Alınır?

Backup yazılımları ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri dosya yedeğinin nasıl alınacağıdır. Kriptolama virüsleri ciddi bir tehdit oluşturmakla birlikte kurumsal verilerin yedeklenmesi hayati önem taşımaktadır.

Çeşitli yedekleme programları ile dosya yedeği alabilir ve istediğinizde dosyalarınızı geri dönebilirsiniz. Örneğin Acronis, Arcserve ve Veeam gibi programlar şirket dosyalarınızı yedekleyebilir.