Yedekleme Türleri Nelerdir?

Sanal Yedekleme:

Yedekleme kısmında, alınması gereken bir veri türde sanal makine yedeklemedir, sanal makine platformlarını yedek almak bazen sizi çileden bile çıkarabilir.

Aldığımız yedeklerin güvenli olması ve hatasız olarak geri dönülebilmesi büyük önem taşımaktadır, bu aşamada yedekleme yapacağınız programların önemi daha da öne çıkar.

Yedek aldığımız programın güvenilir ve istikrarlı çalışması, zamanlanmış yedek alma seçeneklerini içinde barındırması buna ek olarak da kolay geri dönüş sağlayabilmesi büyük önem taşır.

Veri kayıpları ve iş kaybı bir firma için taviz verilemez bir konu olduğu için sanallaştırma platformlarında güvenilir ve piyasada kabul görmüş programları kullanmanız önerilir.

Bare Metal Restore:

Genellikle Windows Server işletim sistemlerinde kullanılan bu kavram” Bare Metal Recovery (BMR)” artık çok daha fazla kullanılmaktadır, fiziksel sunuculardaki donanım ya da işletim sistemlerinde yaşanabilecek hataları en aza indirmek için kullanılan bir sistemdir.

Kısaca donanımdan bağımsız yedek alınarak sistem üzerinde çalışa SQL ya da IIS servislerini tek tuşla ayağa kaldırabileceğiniz bir yedekleme şeklidir.

Bare Metal Restore ile Cpu, Anakart ve diğer donanımlar ile yaşayacağınız problemleri ortadan kalkar.

Donanım bağımsız alınan bu yedekleme ile verilerinizi güvenle saklayabilir ve aktarabilirsiniz.

Acronis Backup örnek verilebilir.

Doküman Yedekleme:

İşletmede vazgeçemeyeceğiniz en önemli verilerden biride dokümanlarımızdır.

Akla gelen belge türlerimize örnek olarak; Word, Excel, Pdf, Jpg ilk akla gelen dosya türleridir.

İşletmemize ait dokümanların yedeklenmesi ve felaket anında ulaşılabilir olması gerekir, verilerin tek bir sürücüde ya da veri deposunda artık yeterli olmamakla beraber yedeklerinde yedeklenmesi senaryoları yapılmalıdır.

Dokümanları manuel yedekleme artık tercih edilmeyen bir yol olarak görünmekte ve tüm dökümanlarınız için toplu ve zamanlanmış görevlere sahip olan yedekleme programlarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Son zamanlarda kullanılan doküman yönetimi programları tüm dokümanların tek bir portal içinde toplanmasını sağlamıştır, bu programların yedeklenmesi ve veri bütünlüğünün korunması gerekmektedir.

Exchange Yedekleme:

Exchange; Microsoft firmasının e-posta sunucu yazılımıdır, firma içinde web, mobil araçlar ya da Outlook tabanlı sistemlerin Active Directory desteği ile kullandırıldığı bir sistemdir.

İşletmede Exchange Mailbox Eklentileri, ortak klasörleri ve tüm Exchange Server verileri, bireysel veya grup e-postalar, takvimler, görevler, notlar, rehber ve tüm posta kutularını basit ve hızlı bir şekilde yedeklemeniz gerekir.

Günümüz şartlarında e-mail trafiğindeki aksaklıklar kesinlikle affedilemez ve kalıcı zararlara neden olmaktadır, Exchange verilerinizin yedeklenmesi ve anlık olarak restore edilmesi gerekir.

Sql Yedekleme:

SQL veri tabanları bir programa yada kaynağa ait tüm verilerin depolandığı veri bütünleridir, anlık yada zamanlanmış olarak yedeklenmesi gerekir.

SQL yedekleme stratejisi oluşturmadan önce düşünülmesi gereken sorulardan en önemlisi; “Veri tabanında bulunan veriler ne kadar sıkılıkla güncelleniyor?” sorusudur.

SQL yedekleme tipleri kısaca açıklanacak olursa;

Full Backup: Veri tabanının bütünüyle kopyasını tek bir yedekleme dosyasına alır. Yedekleme stratejisine neredeyse her zaman full backup ile başlangıç yapılır ve yedekleme zincirinde kendisinden sonra alınacak differential (değişen) yedekleri etkilemektedir.

Differential Backup: Son full backup gerçekleştiği andan itibaren değişen verilerin yedeğini alır. Bu nedenle gerçekleştirilebilmesi için önce full backup alınmış olması gerekir.

Genel olarak full yedeklerden daha küçük olacakları ve daha az sürede ve süratli alınabildikleri için full yedekleme sonrasında periyodik olarak çalıştırmaya yöneliktirler ve differential (fark) yedeklerinin yedekleme zinciri üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Transaction Log Backup: Son transaction log yedeğinin alındığı andan itibaren veri tabanında gerçekleşen tüm işlemlerin (transactions) yedeğini alır.

Transaction Log yedeğinin alınabilmesi için önce bir full yedek alınmış olması gereklidir. Transactin Log yedekleri veri tabanı işlemlerine ilişkin zaman içerisinde dönülebilecek bir nokta sunuyor olacaktır. Bu özellikle hatalı ve ya problem teşkil eden veri giriş çıkışlarına yönelik anlık geri dönülebilirlik imkânı sunar.

Her log yedeğinden sonra varsayılan olarak sanal log dosyaları üzerindeki işlenmiş log kayıtları silinir ve doğal olarak bir sonraki log yedeği kendinden önceki log yedeğinden sonraki işlenmiş log kayıtlarını barındırır.

Bulut (Cloud) Yedekleme:

İlk önce Cloud hakkında bilgilendirme yaparak başlayabiliriz; Cloud lokasyonunuzdan bağımsız olarak veri depolayabileceğiniz veri merkezleridir, her türlü veriler şirket dışında bir merkezde toplanır ve olası felaket senaryolarında verilerinize hemen ulaşmayı sağlar.

Veriler bir firma için hayati bir önem taşımaktadır. Bu bilgiler çoğu zaman Cd, disk, flash bellek gibi bozulması veya zarar görmesi çok kolay olan medya cihazlarına kopyalayarak yedekleri alınmaktadır.

İş yerinde kullandığınız ve bütün bilgilerinizi tuttuğunuz bilgisayarınızda dâhil. Siber atakların ve hacklerin’de en zirvede olduğu bu dönemlerde verilerinizin tamamen saldırılara karşı korumasız bir şekilde durması sizin ve firmanız için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Yukarıdaki anlatılanlar göz önüne alındığında cloud yedek işlemini önemi anlaşılmaktadır.

Cloud maliyetleri şu an yüksek olduğu için çok tercih edilen bir sistem olmamakla birlikte maliyetleri ve sunucu kapasite fiyatları düşüş göstermektedir.