Kerio Operator – VMWare ESXi Üzerine Kurulumu

Kerio Operator, Asterisk tabanlı bir IP PBX Santral çözümüdür. Donanım bağımsız olarak ister sanal ister fiziksel bir makina üzerine kurup hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımlarda Kerio Operator’ün ESXi üzerine kurulumunu ve bir SIP adresine nasıl bağlayacağını anlatacağız.

Aşağıdaki linkten Kerio Operator OVF linkini kopyalıyoruz;
http://www.kerio.com/operator/download/vmware-ovf

ESXi üzerinden “Deploy OVF Template” linkine basarak sanal makinamızı oluşturup, OVF dosyasını indirmeye başlıyoruz.

Kerio Operator – VMWare ESXi Üzerine Kurulumu

İndirme işlemi bittikten sonra sanal makinamızı açıyoruz;

Picture

İlk açılış işlemleri tamamlandıktan sonra konsolda şu ekranı göreceksiniz;

Picture

Eğer IP adresini değiştirmek isterseniz konsola bağlanarak ağ ayarlarını yapabilirsiniz. Kurulum işlemlerinden hemen sonra ağ ayarlarını değiştirmek istiyorsanız konsol ekranına şifreyi boş bırakarak bağlanabilirsiniz.

Yönetim ekranına bağlanmak için yukarıda adresi bir tarayıcıya yazıyoruz; henüz geçerli bir sertifikamız olmadığı için güvenlik uyarısını geçiyoruz.

Picture

Picture

Gelen ekranda dili ingilizce seçip Next diyoruz;

Picture

Lisans sözleşmesini kabul edip, tekrar Next diyoruz

Picture

Admin şifresini bu adımda belirleyip, Finish diyoruz. Bu işlem sonunda Kerio Operator tekrar başlayacaktır.

Picture

Kerio Operator baştan başladı ve admin giriş ekranı karşımıza geldi.

Picture

Size tavsiyemiz, ilk olarak lisansınızı aktive etmeni. Deneme lisanslarınıda aktive ederek hem 30 gün boyunca gelecek güncellemelerden faydalanabilirsiniz hemde Kerio’nun teknik desteğini kullanabilirsiniz;

Picture

“Become a registered trial user” linkine basarak kayıt işlemini yapabilirsiniz. Eğer hale hazırda Kerio Operator lisansınız var ise o zaman “Install license” diyerek lisansını ekleyebilirsiniz.

Basit olarak Kerio Operator kurulum işlemlerimiz tamalandır. Şimdi bir dahili ekleyerek çağrı karşılayabiliriz.

Soldaki menüden “Extensions” sekmesine tıklayıp aşağıda ki “Add” > “Add Extension” tuşuna basıyoruz.

Picture

İlk dahilimiz 10. Herhangi bir kullanıcı oluşturmadığımız için, şu an bir kullanıcı seçmiyoruz, sadece dahiliyi oluşturuyoruz. Codes ve Advanced sekmelerinde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

Picture

IP telefon yada kullanacağınız yazılım üzerinde de bu dahiliyi ekledikten sonra, dahili aktif hale gelecektir. Aşağıdaki örneğe bakarsak hesabın nasıl ekleneceğini görebilirsiniz. Eğer uygulamayı ağ dışarısında kullanacaksanız o zaman domain yerine sabit dış IP’nizin yazılması gerekir.

Picture

Kerio Operator üzerinde de 10 numaralı dahilinin bağlı olduğunu görebilirsiniz

Picture

Yukarıdaki yöntemlerle istediğiniz kadar dahili oluşturup iç aramaları yapabilirsiniz. Dışarıyı aramak ve dışarıdan aranmak için bir SIP hesabınız olması gerekir.

“Call Routing” e tıklayarak “Add SIP Interface” diyoruz;

“Interface name” kısmına hattı diğerlerinden ayırmamız için bir isim eriyoruz. Telefon numarasını başında 9 olacak şekilde yazıyoruz, Next diyoruz

Picture

“Incoming calls” kısmı gelen çağrıların ilk olarak kim yada ne tarafından karşılanması isteniyorsa ona göre seçilmelidir. Sanal sekreter ayarlarını yaparsanız “Auto Attendent Scripts” altında o zaman bir sanal sekreter ile karşılamayı da yapabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte biz gelen çağrıları direk sekreterin dahilisine yönlendiriyoruz. Dışarı arama yaparken numara çevrilmeden bir tuşa basılmasını isterseniz de o zaman “outgoing calls” kısmına istediğiniz rakamı yazabilirsiniz.

Picture

Son olarak sip bilgilerini de aşağıdaki ekrana giriyoruz ve Finish diyoruz. Artık dışarıdan çağrı alabilir, dışarıya arayabiliriz.

Picture