Acronis Backup 12.5 Secure Zone Oluşturma İşlemi

Acronis Secure Zone nedir?

Acronis ile imaj almak için CD ile Boot yaparak yedek alabileceğimiz gibi, Cd üzerinden de restore edebiliriz, bunun yanında Bilgisayarımızı tekrar eski yedeğine geri alabilmek için Acronis Backup programının birçok felaket senaryosunu da kullanabiliriz.

Cd’nin olmadığını ya da Windows işletim sisteminin açılmadığını düşünün peki o zaman geri yükleme (Restore) nasıl yapılabilir?

Bilgisayarınıza kurduğunuz Acronis Zone ile Bilgisayarınızı Açılışta F11 tuşu ile boot ederek Bilgisayarınızın daha önce den aldığınız Acronis Yedeği ile geri dönebilirsiniz.

Yönetim konsolu üzerinden yedek alacağımız cihazı seçerek işleme başlıyoruz.

Acronis Backup 12.5 Secure Zone Oluşturma İşlemi

Cihazın yedekleme seçeneklerinde detaylar sekmesine giriş yaparak güvenli bölge ayarlarını yapacağız.

Çark simgesine tıklayarak açılan menüden “Detaylar” bölümüne tıklıyoruz.

Bios açılış menümüzde startup recovery manager’in yüklemesi ve F11 ile giriş yapabilmemiz için “STARTUP RECOVERY MANAGER” etkinleştiriyoruz.

Bundan sonra “Güvenli Bölge Oluştur” ile bilgisayarımızda gizli bir güvenli partition oluşturacağız ve bu bilgisayarım simgesine tıklandığı zaman görüntülenemeycek.

Seç ile disklerimizin bilgilerinin ve disklerde seçim yapabileceğimiz ekrana geçiş sağlıyoruz.

Biz C:\ Sürücüsünden 15 GB alarak gizli güvenli bölgemizin ayarını yapıyoruz.

Not: C:\ sürücünüz den 15 GB eksilecek, ayrıca bu bölümü oluşturmadan önce yedek alacağınız alan için partition boyutunu iyi ayarlamalısınız çünkü alacağınız yedek ileride dahada da büyüyeceği için büyüme boyutunu iyi hesaplamalısınız.

Gerekli seçimi yaptıktan sonra işlem başlıyor.

İşlemler sonunda bizden “Restart” işlemi yapmamızı istiyor.

Yeniden başlatma işleminden sonra;

Yedekleme işinizde konumlar seçeneğinde artık “Güvenli Bölge” seçeneğini görebilir, yedekleme konumu olarak bu gizli bölümü kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınız herhangi bir felaket senaryosu durumunda bios açıldıktan sonra klavyeden F11 tuşu ile kurtarma ekranına ulaşabilir, sistemi yedek aldığınız tarihe geri döndürebilirsiniz.