Acronis Aktif Koruma Nedir?

Ransomware Nedir?

Fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılım türüdür. Kötü amaçlı yazılım, sisteminize kötü amaçlı nedenlerden dolayı yasa dışı olarak müdahale eden bir yazılımdır.

Fidye yazılımı sisteminize bulaştığında, fidyeciye ödeme yapana kadar verilerinize erişimi engeller.

Bu verileriniz için yasadışı bir tehdittir.


Acronis Aktif Koruma Nedir?

Acronis Aktif Koruma nasıl çalışır?

Acronis Aktif Koruma gelişmiş bir fidye koruma teknolojisidir.

En yaygın kötü amaçlı yazılım önleme çözümleri ile tamamen uyumlu olan bir teknolojidir.

Belgeleriniz, medya dosyalarınız, programlarınız ve daha fazlası dahil olmak üzere sisteminizdeki tüm verileri etkin bir şekilde korur.


Pattern Detection:

Acronis Active Protection, veri dosyalarının sistemde nasıl değiştirildiğini sürekli olarak gözlemler.

Birtakım davranışlar tipik ve beklenen davranışlar olabilir ancak; başka bir davranış dizisi dosyalara karşı düşmanca eylemler gerçekleştiren bir şüpheli süreci işaret edebilir.

Acronis bu eylemlere bakar ve kötü niyetli davranış kalıplarına karşı karşılaştırır. Bu yaklaşım, ransomware saldırılarının tanımlanmasında, henüz rapor edilmemiş olan fidye yazılımı türevlerinden bile güçlü  bir çözüm olabilir.


Beyaz liste ve kara liste:

Acronis Active Protection, önceden belirlenmiş modellere ve öğrenilenlere dayanan yeni tehditleri algılayabilir. Fidye yazılımı olmayan şeylerin yanlış pozitif tespitini azaltmak için sonuçlar ayarlanmalıdır.

Acronis Aktif Koruma, yetkilendirilmiş faaliyetlerin yetkisiz olarak yanlış etiketlenmesini önlemek için, belirli eylemleri gerçekleştirmesine izin verilen ve beklenen bir beyaz liste oluşturabilir.


Yedeklenen dosyaların kendini savunması:

Suçluların dosyalardan taviz vermeyi tercih etmelerinin bir yolu, yarattığı yedekleme dosyalarını bozmak için yedekleme yazılımının kendisine saldırmak olacaktır.

Buna karşı korumak için Acronis, suçluların Acronis uygulaması veya yedek dosya içeriğinin çalışmasını kesintiye uğratmasına izin vermeyecek güçlü bir kendini savunma mekanizması kullanmaktadır

Ayrıca Acronis Active Protection, Windows tabanlı bilgisayarların Ana Önyükleme Kaydı’nı izler ve bilgisayarınızı düzgün bir şekilde önyükleyebilmenizi önlemek için meşru olmayan değişikliklerin yapılmasına izin vermez.


Eric O’Neill, eski FBI terörle mücadele ve karşı istihbarat teşkilatı

“Günümüzde şirketler yükselen tehditlere karşı çıkıyorlar. Siber güvenlik tehditleri ve veri casusluğu, tarihimizdeki en yaygın seviyesinde.

Bu yıl fidye yazılımları 2 milyar dolarlık bir zarara verecek.

Artık; Korkutucu olan şey kötü niyetli saldırıların olmamasıdır, silme ve zarar verme yerine fidye sistemi gelmiştir.

Örnek:Bir bilgisayar korsanlanı eylemi için Ransomware-as-a-Service kitlerini sadece 39 $ karşılığında satın alınabilir ve saldırılarında kullanabilir.

Acronis dünyayı tersine çevirecek işler yapıyor. Her boyuttaki işletmenin kolayca kullanabileceği koruma, aynı zamanda saldırılardan etkilenen verilerin anında kurtarılmasıyla birlikte ransomware saldırılarına karşı aktif bir koruma sağlıyor.


Fidye dosyalarının gerçek kurtarılması:

Fidye yazılımı dosyaları şifrelemeye başlarsa, Acronis bu işlemi hızlı bir şekilde algılar ve durdurur.

Acronis bir yedekleme çözüm olduğundan, işlem durdurulmadan önce ortaya çıkan ve şifrelenen veriler çeşitli yedekleme kaynaklarından kurtarılabilir.

Alternatif anti-fidye yazılım çözümleri ile şifreleme işlemleri başlatıldıktan sonra genellikle saldırı tarafından şifrelenen dosyaları kurtarmanın hiçbir yolu yoktur.

Acronis Active Protection saldırıları algılar ve saptırır ve herhangi bir boyuttaki dosyaları geri yükler!


Fidye yazılımlarından etkilenen şirketlerden ve organizasyonlardan bazıları:

Daha fazla bilgi için:

https://en.wikipedia.org/wiki/WannaCry_cyber_attack#List_of_affected_organizations adresinde bulunabilir.