Kaspersky OS işletim sistemi geliyor!

Güvenlik konusunda lider şirketlerden birisi olan Kaspersky, işletim sistemi yapıyor.

Antivirüs yazılımı üreticisi Kaspersky, 11 Kasım 2002 tarihinden bu yana hack edilemeyen bir işletim sistemi çıkarmak için çalışıyor.

15 yıl sonra nihayet proje tamamlandı ve Kaspersky OS, tamamen yeni bir işletim sistemi ve Linux tabanlı olmadığı belirtildi.

Yazılım geliştirme ekibi, olası güvenlik açıklarının ortaya çıkmaması için, işletim sistemini sıfırdan yazmaya karar vermiş.

CEO tarafından bahsedilen detaylara göre Kaspersky OS kullanıcı dostu olmakla birlikte aynı zamanda da oldukça kişiselleştirilebilir bir işletim sistemi.

CEO işletim sisteminin hacklenemez olduğunu belirtti ve açıklama olarak ise hacklemek isteyen kişinin ancak kullanıcı bilgilerinin dijital imzasının kırarak işletim sistemine sızabileceğini fakat bunun da kuantum bilgisayarlarıyla ancak mümkün olabileceğini ekledi.

Kaspersky OS, en yüksek güvenlik taleplerine cevap vermek için tasarlanmış ve tüm saldırılara karşı koyabileceği iddia ediliyor.

Firmanın ifade ettiğine göre, işletim sistemini kırmak için aşırı yüksek bir işlem gücü gerekiyor, bu tip bir sistem ise oldukça pahalı.

Kaspersky’ın işletim sisteminin yayınlanma tarihi konusunda bir bilgi olmasa da oldukça ilgi çekeceği kesin.