EPP Nedir EDR Nedir

EPP nedir?

Bir Uç Nokta Koruma Platformu (Endpoint Protection Platform), cihaz seviyesindeki tehditleri tespit etmek ve engellemek için tasarlanmış entegre bir güvenlik çözümüdür. EPP’ler genellikle antivirüs, kötü amaçlı yazılımdan koruma, veri şifreleme, kişisel güvenlik duvarları, izinsiz giriş önleme (IPS) ve veri kaybını önleme (DLP) içerir.

Machine-Learning

 

Geleneksel EPP doğal olarak önleyicidir ve yaklaşımlarının çoğu imza temellidir – yeni keşfedilen tehditler için bilinen dosya imzalarına dayalı tehditleri tanımlar. Bununla birlikte, en yeni EPP çözümleri daha geniş bir yelpazede tespit teknikleri kullanmak için gelişti.

 

EDR nedir?

Son Nokta Tespiti ve Yanıt (Endpoint Detection and Response) platformları, yeni nesil antivirüs öğelerini gerçek zamanlı anormallik algılama ve uyarma, adli analiz ve son nokta düzeltme yetenekleri sağlamak için ek araçlarla birleştiren güvenlik sistemleridir.

EDR, her dosya yürütme ve modifikasyonunu, kayıt defteri değişikliğini, ağ bağlantısını ve bir kuruluşun uç noktalarındaki ikili yürütmeyi kaydederek, EDR, EPP kapsamı dışında tehdit görünürlüğünü artırır.

 

EPP ile EDR Arasındaki Fark Nedir?

Buna karşın, EPP ile EDR arasındaki ayrım nispeten basit – EPP bilinen tehditleri engellemede etkili olan birinci basamak savunma mekanizması. EDR, tehditleri avlamak , izinsiz girişleri adli olarak analiz etmek ve saldırılara hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermek için ek araçlar sağlayan bir sonraki savunma katmanıdır .

Zorluk, iki pazarın artan yakınlaşmasından kaynaklanıyor. EDR başlangıçta özel Siber Güvenlik Operasyon Merkezlerine sahip büyük işletmeler için bir çözüm olarak konumlanmış olsa da, ek tehdit tespit, soruşturma ve müdahale yeteneklerinin her büyüklükteki kuruluşlar için bir zorunluluk olduğu kabulü artmaktadır.

Alıcılar, hem aktif hem de pasif uç nokta koruması sağlayan hepsi bir arada çözümleri arıyor. Bu, EDR sağlayıcılarını EPP’lerin özelliklerini tekliflerine dahil etmeye ve EPP sağlayıcılarını temel EDR işlevselliğini kendilerine dahil etmeye yönlendirmiştir.

Uzlaşma göstergelerine (IOC’ler) yönelik uç noktalarda araştırma yapmaya odaklanan birçok geleneksel EDR kullanım durumu, şimdi ana EPP pazarı tarafından ele alınmaktadır.

Halen bir EPP çözümü kullanan ve tehdit avcılığını ve olay tepkisini iyileştirmek isteyen kuruluşlara, yeni planlanan özelliklere ilişkin iç görü için kendi seçtikleri satıcıya danışmaları ve ayrıca gelişmiş olanaklardan en üst düzeyde yararlanabilmelerini sağlamak için kurum içi yeteneklerini gözden geçirmeleri önerilir EDR tipi işlevsellik