ARES Commander 2018’deki Tablo Formülleri ve Tabloların Excel’e Aktarımı

Bu videoda, DWG çizimlerinizin tablolarındaki formülleri nasıl kullanacağınızı ve Microsoft Excel’den kolayca nasıl veri alıp, Microsoft Excel’e nasıl veri paylaşabileceğinizi keşfedin.


ARES Commander 2018’deki Tablo Formülleri ve Tabloların Excel’e Aktarımı

DWG çizimlerinizde tablolar ile çalışmak ve onları Excel’e aktarmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. ARES Commander‘daki son yenilik sayesinde, Excel’deki formüller ARES Commander’daki tablolara eklenebilir.

Bu yazıda, projemizde bulunan ağaçların toplam sayısının DWG üzerinde nasıl elde edileceğinden bahsedeceğiz. İlk olarak, toplamak istediğimiz değerleri içeren alanı iki tıklamayla belirleyip, ardından Not Oluştur’a basarak sonucu elde edebiliriz. Ayrıca hücreye girip ardından sağ tıklayarak da yeni bir sütun ekleyebiliriz.

Artık yeni oluşturduğumuz sütun, her ağacın birim fiyatlarını içerir. Yeni sütunda, projenin toplam maliyetine ek olarak, her bir türün toplam maliyetini de elde edeceğiz. Şimdi, formülü yazalım: “D3” hücresi ile çarpılan “C3” hücresinin ardından “=” sembolüyle başlayıp ENTER’a basıyoruz.

Formülün hücresini kopyalayıp, bu yeni satıra ayarlanan değeri doğrudan alarak alt hücreye yapıştırıyoruz. ARES Commander tıpkı Excel gibi akıllı bir tabloyla çalışmanıza izin verir. Şimdi yeniden deneyelim. Bir sonraki hücreye kopyalayıp yapıştırın. Eğer çift tıklarsak, formülün güncellendiğini, sütunların korunduğunu ancak sayısal değerlerin güncellediğini görebiliriz. Ayrıca hücreyi seçebilir ve formül paletindeki formülü doğrudan yazabiliriz. Ağaçlardaki toplam maliyeti elde etmek için SUM formülünü seçebilir ve toplamda hesaba katmak istediğimiz tüm değerleri içeren alanı tanımlayabiliriz. Şimdi, ağaçların sayısını değiştirebilir ve toplam değerlerin otomatik olarak yeni verilere göre ayarlandığını gözlemleyebiliriz. ExportTable komutu, bir tablo seçip içerdiği tüm verilerle birlikte bir CSV uzantılı dosya oluşturmanızı sağlar. Bu CSV uzantı dosya metin formatı olup, orijinal formülleri içermediği halde Excel’e içe aktarılabilir. Gerektiğinde dosyaları Excel’de hızlı bir şekilde yeniden düzenleyebilmek oldukça kolaydır.

Bu değerler sayısal olarak çekilmesine rağmen, formüller aracılığıyla kolayca dönüştürülebilirler. Değiştirdikten sonra Excel’deki tabloların görünümünü seçebilir ve ARES Commander’daki çizime kopyalayıp yapıştırabiliriz. Excel’den kopyalayıp yapıştırdığımız tablo, doğrudan ARES Commander’da düzenleyebileceğimiz harici bir referanstır. Bir diğer yöntem ise dış referanslı Excel dosyasını DWG dosyanız üzerine aktarmaktır, böylece aynı anda 2 dosya üzerinde çalışabilirsiniz.

Ancak, ARES Commander’da EXCEL tablosunu seçip kopyaladıktan sonra, tabloyu dış referans olarak (önceki örnekte olduğu gibi) eklemek isteyip istemediğimizi belirleyebileceğimiz Paste Selected (Seçili Alana Yapıştır) aracıyla ekleyebiliriz. Ya da “Yapıştır” seçeneğini kullanarak Excel dosyalarını ARES Commander tablosuna dönüştüren “Metin Olarak Tablo” seçeneğini seçebiliriz.

ARES Commander’daki tablolarla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için F1 tuşuna basarak kapsamlı Yardım seçeneklerine ulaşabilirsiniz. ARES Commander ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz info@datakey.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.